18 Czwartek

Ramowy rozkład dnia

Ramowy rozkład dnia rok szkolny 2023/2024

7:00 - 8:00
Zajęcia opiekuńczo - wychowawcze (w zależności od godzin pracy oddziału - w grupach łączonych). Zabawy wg inwencji dzieci - kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dziećmi i z dorosłymi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. Praca indywidualna.
8:00 - 9:00
Zabawa ruchowa lub ćwiczenia gimnastyczne.
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Wprowadzanie w kulturę bycia, wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wyrabianie nawyków higieniczno – kulturalnych związanych ze spożywaniem śniadania.
9:00 - 10:30
Zajęcia dydaktyczne w oparciu o wybrany przez nauczyciela  program wychowania przedszkolnego. II Śniadanie
10:30 - 13:00
Spacer, zabawy ruchowe na powietrzu, obserwacje przyrodnicze.
Powrót do przedszkola, czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne - przygotowanie do obiadu. Obiad
13:00 - 14:30
Odpoczynek poobiedni.
Gry i zabawy dydaktyczne wspomagające rozwój umysłowy dziecka.
Gry i zabawy badawcze rozwijające zainteresowania otaczającym światem.
Zajęcia muzyczne, plastyczne lub teatralne rozwijające uzdolnienia dzieci.
Gry i zabawy ruchowe wspomagające rozwój ruchowy dziecka.
Zabawy wspomagające rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.
Opieka nad dzieckiem podczas zajęć specjalistycznych, odpoczynku lub spożywania posiłków.
Zajęcia edukacyjno-wyrównawcze, obserwacja.
14:30 - 15:00
Czynności samoobsługowe, zabiegi higieniczne - przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek
15:00 - 16:00
Zabawy dowolne, rozmowy indywidualne, praca wyrównawcza prowadzona indywidualnie i w małych zespołach.
Tworzenie sytuacji edukacyjnych rozwijających indywidualne cechy zdolności i zainteresowania.
16:00 - 17:00
Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze (w zależności od godzin pracy oddziału - w grupach łączonych) - tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej aktywności dzieci podczas wymiany informacji, dostarczanie przykładów i doświadczanie rozwiązywania sytuacji konfliktowych  na zasadzie kompromisu i akceptacji potrzeb innych osób.
7:00 - 17:00
We wszystkich grupach wiekowych organizowanie w ramach godzin przydzielonych przez Organ Prowadzący zajęć dodatkowych tj. j.

W trosce o optymalny rozwój dzieci obowiązkiem nauczycieli jest prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych wychowanków oraz dokumentowanie tych obserwacji.