02 Czwartek

Tradycje w przedszkolu

Tradycje zajmują znaczące miejsce w życiu każdego człowieka. W procesie wychowania dzieci niezwykle ważne jest sięganie do tradycji kulturowej. Droga przekazu tradycji wiedzie zwykle od pokoleń starszych ku młodszym, czyli od rodziców do dzieci. Kształtowanie tradycji dokonuje się głównie w domu rodzinnym, a w dużej mierze mają na to wpływ warunki życia rodziny, które wpływają na dysponowanie ewentualnym czasem wolnym rodziców, który można wykorzystać na wspólną zabawę. To właśnie zabawa – podstawowa forma działalności dziecka w wieku przedszkolnym – jest doskonałą okazją do przekazywania wiedzy na temat rodzimej kultury.

Obok rodziny ważną funkcję w kultywowaniu tradycji spełnia przedszkole. To tutaj dziecko spędza sporą część dnia. W przedszkolu jest wiele możliwości do przeprowadzenia zajęć związanych z regionalną tradycją kulturową. Kalendarz uroczystości przedszkolnych oraz zwyczaje doroczne są dla nauczycieli doskonałym przewodnikiem i podłożem do animowania różnorodnych, ciekawych zabaw. Zabawa stanowi podstawową działalność dziecka, która rozwija się w różnych kulturach. Zabawa sprawia dziecku niewątpliwie przyjemność, a jednocześnie jest swoistą formą uczenia się. Tradycje nie rodzą się z dnia na dzień. Składają się na nie całe długie lata wspólnych przeżyć i działań, czasem pozornie drobnych, ale jakże istotnych dla wytworzenia silnej więzi uczuciowej z domem rodzinnym i swoim regionem. Te tradycje przenosić będą dorosłe już dzieci do swoich własnych domów.

Tradycyjne obrzędy wytwarzają u dzieci określone oczekiwania, przynoszą przeżycia na które przedszkolaki czekają. Rozwija się u dzieci podatność na ich przyjęcie, wrażliwość na poszczególne elementy obrzędu. W naszym przedszkolu kultywuje się wiele tradycji, które związane są z rodziną, świętami i ogólnie z kalendarzem.

W okresie przedświątecznym tradycją naszego przedszkola od dłuższego już czasu są Jasełka - aktorami są nasi wychowankowie oraz spotkanie wigilijne dla dzieci, rodziców oraz personelu przedszkola. Dzieci występując tworzą wspaniały, świąteczny klimat oraz zachęcają rodziców i zaproszonych gości do wspólnego świętowania. Jasełkowe spotkania upływają w miłej, rodzinnej atmosferze, gdzie składając sobie świąteczne życzenia wszyscy dzielą się opłatkiem oraz miło spędzają czas przy słodkim poczęstunku.

Tradycją naszego przedszkola stały się coroczne imprezy: Pasowanie na przedszkolaka, spotkania z Mikołajem oraz Bal karnawałowy. W czasie obu imprez dzieci doskonale bawią się, tańczą, śpiewają piosenki oraz biorą udział w licznych konkursach.
Bardzo lubiane przez rodziców i dziadków są spotkania okolicznościowe z okazji ich świąt. Wszystkie przedszkolaki, nawet najmłodsze przygotowują przedstawienia oraz własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich najbliższych z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Mamy i Taty. Są to uroczystości bardzo wzruszające, wzmacniające więzi rodzinne, bardzo często dają się zauważyć łzy wzruszenia, miłości, radości i dumy.

W czerwcu organizujemy uroczyste Pożegnanie Starszaków, jest to bardzo podniosła chwila, ponieważ wtedy dzieci po raz pierwszy otrzymują dyplom ukończenia przedszkola oraz upominki w postaci książek i maskotek.

W naszym przedszkolu tradycją stało się również organizowanie wycieczek  poza teren wielkiego miasta - do gospodarstw agroturystycznych. Wszystkie dzieci uczestniczą w całodniowej wycieczce autokarowej z okazji Dnia Dziecka. Byliśmy w wielu gospodarstwach gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć zwierzęta hodowlane, ciekawe rośliny, korzystać z przygotowanych dla nas atrakcji (przejazd bryczką, kucykiem, karmienie zwierząt itp.), odwiedziliśmy parki zabaw i inne ciekawe miejsca.

Od kilku już lat w naszym przedszkolu organizowane są spotkania adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. W czasie tych zajęć dzieci oraz rodzice mają możliwość wspólnej zabawy, poznania nauczycieli oraz opiekunów z najmłodszej grupy, sal, pomieszczeń, z których będą korzystały dzieci oraz poznać siebie wzajemnie. Spotkania adaptacyjne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców, a co za tym idzie również wśród dzieci. Po kilku latach takiej działalności można śmiało stwierdzić, że zajęcia tego typu pozytywnie wpływają na adaptację dzieci w nowym środowisku, jakim jest przedszkole.

W celu przybliżenia dzieciom spotkań z kulturą organizowane są teatrzyki w wykonaniu artystów oraz koncerty muzyczne. Dzieci mają możliwość obejrzenia ciekawych strojów, dekoracji oraz osób związanych z teatrem. W czasie koncertów poznają instrumenty oraz popularne utwory muzyczne polskich i światowych kompozytorów.

Nasze przedszkole kultywuje wiele tradycji - związane są one z różnymi dziedzinami. Wszystkie są bardzo ważne, związane z rodziną, ze świętami, ale również z przyrodą i regionem. Dzięki różnego rodzaju uroczystościom, wycieczkom dzieci mają możliwość zdobywać wiele umiejętności, poznawać otaczający świat, ale przede wszystkim wzmacniać więzi z rodziną. Przygotowania dzieci do występów, wykonywanie upominków dla najbliższych, wspólna zabawa z rodziną dają przedszkolakom tyle radości i wzruszeń, że jest rzeczą oczywistą, iż w każdym przedszkolu należy pielęgnować tradycje.

Opracowała:
mgr Brygida Żyłka

Literatura wykorzystana do opracowania tematu:

1. J. Burszta: Kultura ludowa – kultura narodowa. Warszawa 1974.
  2. J. Cieślikowski: Wielka zabawa. Warszawa 1985.
  3. M. Drozd-Piasecka, W. Paprocka: W kręgu tradycji i sztuki ludowej. Warszawa 1985.